Maj 2016. Jednym z celów objazdówki po wyspie była wizyta w popularnych kurortach i na wulkanicznych plażach. Położone są kilkanaście kilometrów na południe i południowy wschód od Oia. Stanowią połączenie czarnego, grubego, wulkanicznego piasku ze żwirkiem i kamieniami. Doświadczenie jest ciekawe i warto je zaliczyć, natomiast nie polecalibyśmy tych miejsc na ‘typowe wczasy’ i nadmorski wypoczynek. Na plażach wolimy jednak miękki, złoty piasek… 🙂

Kamari
Miejscowość z dużym wyborem hoteli, ładną nadmorską promenadą i mnóstwem restauracji, barów, dyskotek i sklepów. Plaża jest dobrze zagospodarowana i ma ponad 2 km długości. W okolicy Kamari rośnie wiele pól winogron, są to hodowle pobliskich winiarni produkujących Vin Santo.

Góra Mesa Vouno
Trudno jej nie zauważyć. Nam będzie się kojarzyła jedynie ze stresującym lądowaniem przy bardzo dużym wietrze – już myśleliśmy, że w nią uderzymy. A jak nie uderzymy to spadniemy do morza 😛 Na górę prowadzą szklaki piesze oraz droga samochodowa. Byle autem nie polecamy tam wjeżdżać 😉 Trekking to na pewno fajny pomysł z tym, że w chłodniejsze miesiące. Na szczycie znajdują się ruiny Starożytnej Thery. Skała oddziela Kamari od Perissy.

Perissa
Ta zaciszna miejscowość ma najdłuższą na wyspie czarną wulkaniczną plażę z barami i tawernami w których można zjeść pyszny obiad. Ze swojej strony możemy polecić knajpkę Poseidon – bardzo dobre souvlaki! Z plaży rozprześcierają się widoki na morze jak i na wzgórza na których rosną winorośle i specjalne gatunki pomidorów (swoją drogą makaron z tymi pomidorami jest niesamowity <3). W centrum Perissy znajduje się Kościół Św. Krzyża z XIX w., jeden z największych na wyspie.

Akrotiri i Czerwona Plaża
Akrotiri to mała, ale urocza wioska. Znajduje się tutaj atrakcja szczególnie dla miłośników historii, czyli wykopaliska w Akrotiri Archaeological Site. Oprócz tego Akrotiri może pochwalić się oryginalną i majestatyczną Czerwoną Plażą. Nazwa wzięła się od otaczających ją skał, które stworzyła wulkaniczna lawa. Dojście na plażę jest dosyć łatwe i zajmuje kilkanaście minut.  Przyznajemy, że położony w malowniczej zatoczce kawałek plaży jest najładniejszym na Santorini 🙂

Inne plaże Santorini
Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy plaże są kamienisto-żwirowe – ciekawe, ale chyba niezbyt ładne (wyłączając czerwoną). Nie da się chodzić po czarnych kamykach, które od słońca są niewiarygodnie nagrzane. Buty do wody to absolutna konieczność. Trzeba natomiast przyznać, że woda jest bardzo czysta. Poniżej zamieszczamy listę mniej popularnych plaż na wyspie na które nie dotarliśmy (ale też nie mieliśmy specjalnej motywacji ;). Może komuś się przydadzą:

  • Katharos Beach
  • Monolith
  • Perivolos – przedłużenie plaży w Perrissie
  • Biała Plaża (White Beach) – dostać można się na nią z Czerwonej Plaży łodzią
  • Cape Columbo – na zdjęciach z googli wygląda chyba najładniej ze wszystkich wyżej wymienionych

Przydatne informacje*:

RyanAir Modlin – Ateny RT – 276 zł (plecak/futerał z aparatem + bagaż podręczny)
RyanAir Ateny – Santorini RT– 276 zł (plecak/futerał z aparatem + bagaż podręczny)
Hotel Aspa Villas [Booking Genius] – 243 EUR ( 40 EUR/noc, pokój dwuosobowy, basen i jacuzzi w cenie)
Parking Modlin – 55 zł (po 27,5 zł na osobę)
Autobus Lotnisko – Fira – 1,8 EUR
Autobus Fira – Oia – 1,8 EUR
Autobus Fira – Santo Winery – 1 EUR
Wypożyczenie samochodu na dzień – 30 EUR (po 15 EUR na osobę)
Taxi Oia – lotnisko – 25 EUR (po 12,5 EUR na osobę)
Winiarnia Santo Winery – 27 EUR (po 13,5 EUR na osobę)
Pitogyros – 2-3 EUR
Jogurt grecki – 3/4 EUR
Obiad w knajpce – 8 -10 EUR
Napój w knajpce (sok, piwo, wino) – 3-4 EUR
Wino w sklepie – 4-10 EUR
Chleb/chipsy/jogurty/sok/woda w sklepie – średnio 1-2 EUR

* ceny za osobę