Wrzesień 2015. Na drugą połowę naszej wyprawy po Portugalii planowaliśmy wypoczynek w regionie Algarve, czyli w łagodnym klimacie, pełnym słońcu, w wodach oceanu i na wspaniałych, piaszczystych plażach. Po rozeznaniu wszystkich kurortów wybrzeża padło na Lagos – przyciągnęły nas plaże i zabytkowe centrum.  Zatrzymaliśmy się w hotelu Valmar Villas w cichszej części miasta z ładnym widokiem z basenu klify i wodę. Plusem dla nas było to, że obiekt jest wynajmowany tylko dorosłym.

Spędziliśmy tam naprawdę wspaniały tydzień 🙂 W trakcie dnia wypoczywaliśmy na najładniejszych plażach Lagos, popołudniami leżeliśmy nad basenem i podziwialiśmy ocean, a wieczorem spacerowaliśmy po gwarnych i tętniących życiem uliczkach miasteczka (przepełnionego głównie turystami z Wielkiej Brytanii) i jadaliśmy przepyszne świeże rybki w restauracjach. Ryby to zdecydowanie plus Portugalii – mimo, że fanami nie jesteśmy tak na miejscu jedliśmy je codziennie 😀 Szczególnie pyszne dorady! Kawiarni i knajpek jest naprawdę wiele, my jednak uparliśmy się głównie na jedną – The Garden – ze względu na uroczy klimat tego miejsca.

Troszkę o plażach… Podobno najpopularniejsza to Praia Dona Ana. Jest bardzo szeroką plażą (była poszerzana rok wcześniej) na której można znaleźć miliony muszelek. Jest ładna, to fakt, natomiast subiektywnie możemy powiedzieć, że dla nas najładniejsza okazała się chyba Praia do Camillo. Podobno zazwyczaj jest zatłoczona, ale jakoś tego nie zauważyliśmy (może dlatego, że byliśmy na początku września?). Widok na plażę z klifu jest świetny, a kolorowe parasolki wyglądają uroczo. Od strony naszego hotelu chodziliśmy na plaże Porto de Mos oraz Canavial. Aby dotrzeć do tej drugiej, trzeba przejść wzdłuż morza pierwszą plażą. Praia do Canavial jest chyba ciekawsza oraz cichsza, natomiast trzeba uważać na przypływ – my się trochę zasiedzieliśmy na niej i po południu był problem by wrócić na plażę Porto de Mos. Poskakaliśmy po kamieniach i jakoś się udało 😉 Warto się wybrać również na skalisty cypel Ponta da Piedade – widoki na ocean są fantastyczne.

Przyznaję, planowaliśmy zdecydowanie więcej wycieczek po wybrzeżu Algarve. Ale jak już się rozgościliśmy w hotelu i na uroczych plażach Lagos tak nie chciało nam się już nigdzie indziej jeździć (szczególnie, że był to nasz pierwszy dłuższy urlop po dwóch latach pracy). Lenistwo  na miękkim piasku i wśród skalnych klifów było słodkie… 🙂

Przydatne informacje:

WizzAir [WDC] Warszawa – Lizbona RT – 600 zł (w cenie bagaż rejestrowany i duży bagaż podręczny)
Parking P16 przy lotnisku – 110 zł /14 dni
Hotel Holiday Inn Express Lisbon Airport – 35 EUR (35 EUR/os. noc ze śniadaniem i porannym dowozem na lotnisko, pokój dwuosobowy)
Bilet metro 24h Porto – 5,2 EUR
Autokar Rede Expressos Lizbona – Porto RT – 28 EUR
Tattva Design Hostel Porto – 60 EUR (30 EUR/os. noc ze śniadaniem, pokój dwuosobowy z własną łazienką)
Winiarnia Taylor’s Port Wine – 5 EUR (wstęp, oprowadzenie, trzy lampki wina)
Wstęp Livraria Lello & Irmao – 3 EUR (do wykorzystania na zakupy księgarni)
Pociąg Porto – Aveiro RT – 8 EUR
Pociąg Aveiro – Agueda RT – 4 EUR
Hotel Olissippo Marques de Sa Lizbona– 135 EUR (34 EUR/os. noc ze śniadaniem, pokój dwuosobowy)
Bilet na komunikację miejską 24h Viva Viagem Lizbona – 6,5 EUR x2
Pociąg Lizbona – Sintra RT – 4 EUR
Autobus Sintra – Cabo da Roca RT – 8 EUR
Autobus Lizbona – Costa da Caparica RT – 4 EUR
Kebab z frytkami i napojem w Lizbonie – 2-3 EUR
Autokar Rede Expressos Lizbona – Lagos RT – 28 EUR
Hostel Valmar Villa Lagos – 260 EUR (37 EUR/os. noc ze śniadaniem, pokój dwuosobowy, hotel z basenem)
Obiad z napojem w knajpce w Porto/Lizbonie/Lagos – średnio 6-11 EUR

Portugalia - Lagos - Algarve-8 Portugalia - Lagos - Algarve-7Portugalia - Lagos - Algarve-9 Portugalia - Lagos - Algarve-10 Portugalia - Lagos - Algarve-11 Portugalia - Lagos - Algarve-12 Portugalia - Lagos - Algarve Portugalia - Lagos - Algarve-2 Portugalia - Lagos - Algarve-3 Portugalia - Lagos - Algarve-26lagos małżePortugalia - Lagos - Algarve-4 Portugalia - Lagos - Algarve-5 Portugalia - Lagos - Algarve-6Portugalia - Lagos - Algarve-27 Portugalia - Lagos - Algarve-29Portugalia - Lagos - Algarve-13 Portugalia - Lagos - Algarve-14 Portugalia - Lagos - Algarve-15 Portugalia - Lagos - Algarve-16 Portugalia - Lagos - Algarve-17 Portugalia - Lagos - Algarve-18IMG_20150826_151829 Portugalia - Lagos - Algarve-19 Portugalia - Lagos - Algarve-20 Portugalia - Lagos - Algarve-28Portugalia - Lagos - Algarve-21 Portugalia - Lagos - Algarve-22 Portugalia - Lagos - Algarve-23 Portugalia - Lagos - Algarve-24 Portugalia - Lagos - Algarve-25