Lipiec 2010. Po trasie Bruksela – Charleroi – Jeumont późnym wieczorem dojechaliśmy do Paryża. Chwila odświeżenia na campingu, późna kolacja i z samego rana ruszamy na zwiedzanie. Generalnie mieliśmy pecha – do Paryża trafiliśmy akurat na Rocznicę Zburzenia Bastylii (Fête Nationale). Po całym mieście były porozkładane barierki, a muzeum Luwr było zamknięte dla zwiedzających, bo… przyjechał jakiś szejk i miał muzeum na wyłączność! Aktualnie już nie pamiętam, ale przysięgam – tak nam powiedziano na wejściu. Komunikacja w języku angielskim? Zapomnij człowieku… Pół dnia spędziliśmy na głównym dworcu w Paryżu, gdzie panie z kas i informacji nie potrafiły nam pomóc i wskazać gdzie odjeżdża pociąg do Barcelony i czy musimy mieć zarezerwowane miejscówki. Oprócz tych minusów 😉 uważamy miasto za naprawdę piękne. C.R.Zafon w książce Cień Wiatru pisał o mieście tak:

[…] Paryż jest na tyle duży, żeby się zgubić,

ale i na tyle mały zarazem, żeby móc coś dla siebie znaleźć.

… a my się z nim zgadzamy. Jest wiele zadbanych budynków, parków (ok, nie wszystkie – Pola Marsowe przy wieży Eiffla są zawalone petami po papierosach), alei i muzeów. Znak rozpoznawalny miasta – wieża Eiffla – naprawdę robi wrażenie, szczególnie w nocy 🙂 Luwr, Musée d’Orsay, ogród Luksemburski, Pantheon, przepiękna Sainte-Chapelle, Łuk Triumfalny i Pola Elizejskie, Most Aleksandra III i niesamowita katedra Notre Dame (szczególnie wnętrze). Nie widzieliśmy popularnego Moulin Rouge (z powodu wcześniejszych opinii i krótkiego pobytu), ale wszystko przed nami… 🙂 Z czym się nam jeszcze kojarzy Paryż? Będąc na mieście stwierdziliśmy, że na obiad zjemy coś innego niż cheesburgery z McDonalda. W knajpach było przeokropnie drogo jak na budżet, którym dysponowaliśmy (450 euro na jedzenie, spanie i przejazdy przez trzy tygodnie). Tak też kupiliśmy najdroższego i najgorszego kebaba w naszym życiu… 😛 Ale za to świeżutkie, francuskie bagietki z pobliskiego sklepu i dżemik – pycha. I winko pod wieżą – bezcenne!
paris paryż-1 paris paryż-3 paris paryż-5 paris paryż-6 paris paryż-8 paris paryż-9 paris paryż-10 paris paryż-11 paris paryż-12 paris paryż-15 paris paryż-18 paris paryż-19 paris paryż-22 paris paryż-24 paris paryż-26 paris paryż-27 paris paryż-28 paris paryż-29 paris paryż-30 paris paryż-31 paris paryż-32 paris paryż-35 paris paryż-36 paris paryż-37 paris paryż-40 paris paryż-41 paris paryż-42 paris paryż-45 paris paryż-47 paris paryż-49 paris paryż-50 paris paryż-51 paris paryż-52 paris paryż-54paris paryż!!!-2 paris paryż-58paris paryż!!!-3